Sterowanie prostownicą rur
Sterowanie prostownicą rur

Opis układu:

W szafie zamontowane zostały falowniki Hitachi serii SJ300-300HFE do zasilania silników napędzających poszczególne zespoły napędowe walców górnych i dolnych prostownicy.

Do modernizacji układu sterowania pracą prostownicy wykorzystano falowniki Hitachi wraz z silnikami Lammers.

Silniki zostały wyposażone w chłodzenie obce w celu rozszerzenia zakresu regulacji prędkości oraz w enkodery służące do sprzężenia prędkościowego napędów. Układy falownikowe zostały wyposażone w dławiki sieciowe oraz filtry przeciwzakłóceniowe w celu zminimalizowania ich wpływu na sieć energetyczną oraz pozostałe urządzenia produkcyjne.

Do zasilania poszczególnych sekcji napędowych prostownicy do rur dobraliśmy zamiennie nowoczesne napędy prądu zmiennego oparte o falowniki Hitachi serii SJ300 i silniki asynchroniczne. Dobrane zespoły napędowe charakteryzują się wysoką sprawnością i bardzo niską awaryjnością w porównaniu z eksploatowanymi napędami prądu stałego.

Przed modernizacją oba napędy były zasilane z jednego zasilacza prądu stałego natomiast w naszym rozwiązaniu zastosowane zostały dwa falowniki serii SJ300. Takie rozwiązanie zapewnia optymalną współpracę pomiędzy falownikiem i zasilanym silnikiem asynchronicznym.

Falowniki zabezpieczają indywidualnie każdy silnik przed przeciążeniem oraz umożliwiają podłączenie zabezpieczenia termicznego typu PTC silnika. W celu otrzymania jednakowych prędkości obrotowych obu zespołów napędowych wykorzystano sprzężenie prędkościowe pomiędzy silnikami w oparciu o enkodery i płytki opcyjne SJ-FB.

Rozwiązanie to pozwoliło na podniesienie jakości i dokładności prostowanych rur w związku z uzyskaniem synchronizacji walców prostownicy.

Zapytanie ofertowe

* pole wymagane