Sterowanie wentylatorem kotła 1
Sterowanie wentylatorem kotła 1

Opis układu:

Projekt i wykonanie układów sterowania prędkością obrotową napędów wentylatora wyciągu oraz wentylatorów podmuchu na potrzeby Zakładu Ciepłowniczego.

Układ obsługuje:

  • wentylator wyciągu o mocy silnika 75kW (falownik HITACHI L300P-750HFE), 2 szafy
  • wentylator podmuchu o mocy silnika 30kW, (falownik HITACHI L300P-300HFE – 2 szt.) 1 szafa
  • układ odżużlania o mocy łącznej silników, 7kW (1×3,0kW + 1×4,0kW) (falownik HITACHI SJ100-075HFE)- szt.1

W realizacji układu wykorzystano istniejącą szafę kotłową SK doposażoną w zadajniki prądowe z wyświetlaczami cyfrowymi dla danego wentylatora. Uruchamianie i sterowanie napędami odbywa się poprzez falownik, a w przypadku jego awarii zachowana zostanie możliwość przełączenia każdego z napędów z poszczególnych kotłów na zasilanie sieciowe tzw. by-pass.

Co więcej, w przypadku awarii zadajnika możliwe będzie sterowanie poszczególnymi napędami bezpośrednio za pomocą przetwornic częstotliwości.

Wszystkie te zabezpieczenia są wynikiem umożliwienia pracy układu w trybach pracy ręcznej lub pracy automatycznej (po rozbudowie układu o system sterowania nadrzędnego).

Przy pracy ręcznej sterowanie odbywa się z pozycji szafy kotłowej (zdalne) lub szafy sterowniczej (lokalne).

Sygnalizacja optyczna wskazuje stan pracy poszczególnych urządzeń: załączony/wyłączony i automat/ręczny zarówno w szafach sterowniczych oraz istniejących szafach kotłowych.

Należy wspomnieć o tym, że układ regulacji wydajności wentylatorów wyposażony jest w rejestrator typu SRD-99. Umożliwia on rejestrację oraz wyświetlanie wartości bieżących lub uśrednionych oraz prezentacji w formie wykresu trendów prędkości obrotowej (wydajności) wentylatorów. Wewnętrzny przetwornik analogowo-cyfrowy posiada rozdzielczość 12 bitów, co daje dużą wynikową rozdzielczość rejestracji. Dodatkowo możliwy jest opis alfanumeryczny (słowny) indywidualnie każdego z rejestrowanych kanałów.

Układ rejestracji jest wyposażony dodatkowo w program umożliwiający obróbkę zarejestrowanych wartości mierzonych sygnałów na komputerze.

Zapytanie ofertowe

* pole wymagane